Categories
High School Throwball High School Throwball Recruiting

2025 TN 10:First 2025 rankings revealed

1.Kellen Robinson (1PG) Bryant,AR (Episcopal) Undecided
2.Alex Embiid (1PF) Lawrence,KS (Cottonwood Prep) Undecided
3.Henry Andrews (1SG) Boston,MA (Boston Catholic) Undecided
4.Quinton Jackson (1SF) New Orleans,LA (New Orleans) Committed:LSU
5.Victor Evans (2PG) Chino Hills,CA (Chino Hills) Undecided
6.Mahlon Reed (1Goalie) Upper Marlboro,MD (Oak Hill) Undecided
7.Jalen Forrester (2SF) Dallas,TX (Bishop Dunne) Undecided
8.Damion Everrett (1C) Phoenix,AZ (Pinnacle) Undecided
9.Julio Jaeavo (3SF) Little Rock,AR (Episcopal) Undecided
10.Brandon Moore (2PF) Atlanta,GA (Atlanta Christian) Undecided

Categories
College Throwball High School Throwball High School Throwball Recruiting NTBL

2023 PG Payne headed to Dunne, announces final 11 college choices

The fifth ranked player in the 2023 TN 25, and the number three ranked point guard, Zion Payne has announced his intentions to transfer from Toledo High School. He will be transferring to Dallas power Bishop Dunne, who just appeared in the 2021 Midwest Regional Final in the 2021 Off-Season Regionals, its first ever appearance in a regional final. Payne also announced the final 11 options in his college sweepstakes. Auburn, Florida State, Louisville, Michigan State, the NTBL G-League, Ohio State, Oklahoma, Tennessee, Texas, Texas A&M, and hometown Toledo.

Categories
High School Throwball High School Throwball Recruiting

2024 TN 25:July rankings

1.Jaxon Goodwin (1SF) Spring Lake,MI (IMG) Undecided
2.Christian Wells Jr. (1SG) Dallas,TX (TBD) Undecided
3.Carter Huff Jr. (2SF) Little Rock,AR (Episcopal) Undecided
4.James Randle (1PF) La Porte,IN (La Lumiere) Undecided
5.Julius Jackson (2PF) Orlando,FL (Montverde) Undecided
6.Kevin White (2PG) Louisville,KY (Louisville Catholic) Undecided
7.Sean Johnson (3SF) Phoenix,AZ (Hillcrest Prep) Undecided
8.Dillon Powell (3PG) Portland,OR (Hillcrest Prep) Undecided
9.Raymond Michael (2SG) Dallas,TX (Highland Park) Undecided
10.Vince Wilson (3SG) New York,NY (Oak Hill) Undecided
11.James Williams (4SF) Bel Aire,KS (Sunrise Christian) Undecided
12.Kellen Wright (3PF) Los Angeles,CA (LA Prep) Undecided
13.Kelvin Thompson (5SF) Dallas,TX (Highland Park) Undecided
14.Julius Wilson (6SF) Syracuse,NY (Southern New York) Undecided
15.Ed Nelson (1C) Brooklyn,NY (Oak Hill) Undecided
16.Jack Schuhmacher Jr. (4SG) Little Rock,AR (Episcopal) Undecided
16.Gunnar Williams (3SG) Houston,TX (Manvel) Undecided
17.Andrew Jones Jr. (7SF) Little Rock,AR (Episcopal) Undecided
18.Chris Porter (8SF) Seattle,WA (Nathan Hale) Undecided
19.Benny Lewis (4PG) Naples,FL (Naples) Undecided
20.Victor Hall (4PF) Dallas,TX (Bishop Dunne) Undecided
21.Neal Simpson (5PG) Harrisburg,PA (Brewster Academy)
22.Greg Preibe (1Goalie) Los Angeles,CA (LA Prep)
23.Anthony Andrews (6PG) Boston,MA (Boston Christian) Undecided
24.Oliver Crank Jr. (4PF) Little Rock,AR (Episcopal) Undecided
25.Jontay Lee (2Goalie) Seattle,WA (Seattle West) Undecided

Categories
High School Throwball

2021 High School Throwball Off-Season Regionals: July 19 Bracket Update (Champion announced later in day)

Bracket:

South Region (Little Rock,AR)
Host: Episcopal Collegiate School

Round 1

July 5-Game #1

8.Fort Myer’s Day
9.Nashville Prep

July 5-Game #2

7.Miami Central
10.Columbia

Round 2

July 6-Game #3

1.Episcopal
8.Fort Myer’s Day

July 6-Game #4

4.New Orleans
5.Louisville Catholic

July 6-Game #5

2.LA Prep
7.Miami Central 

July 6-Game #6

3.Highland Park
6.Cottonwood Prep

Round 3

July 7-Game #7

1.Episcopal
4.New Orleans

July 7-Game #8

2.LA Prep
3.Highland Park

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.Episcopal 2
2.LA Prep

West Region (Oklahoma City,OK)
Host: Oklahoma City Preparatory School

Round 1

July 5-Game #1

8.Seattle West
9.Eugene Catholic

July 5-Game #2

7.Portland Prep
10.Orange Lutheran

Round 2

July 6-Game #3

1.OKC Prep
8.Seattle West

July 6-Game #4

4.Bishop Gorman
5.Southern New York

July 6-Game #5

2.Hillcrest Prep
7.Portland Prep

July 6-Game #6

3.Sunrise Christian
6.Fe Episcopal

Round 3

July 7-Game #7

1.OKC Prep
4.Bishop Gorman

July 7-Game #8

2.Hillcrest Prep
6.Fe Episcopal

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.OKC Prep 2
2.Hillcrest Prep 1

Midwest Region (La Porte,IN)
Host: La Lumiere Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Brewster
9.Chino Hills

July 5-Game #2

7.Seattle East
10.Benton 

Round 2

July 6-Game #3

1.La Lumiere
8.Chino Hills

July 6-Game #4

4.Spring Lake
5.Spire

July 6-Game #5

2.Oak Hill
7.Seattle East

July 6-Game #6

3.Bishop Dunne 
6.Huff LR

Round 3

July 7-Game #7

1.La Lumiere
4.Spring Lake

July 7-Game #8

2.Oak Hill
3.Bishop Dunne

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.La Lumiere 2
3.Bishop Dunne 1

East Region (Bradenton,FL)
Host: IMG Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Northern New York
9.Orlando Christian Prep

July 5-Game #2

7.Atlanta Christian
10.Bentonville Christian

Round 2

July 6-Game #3

1.IMG 
9.Orlando Christian Prep

July 6-Game #4

4.Austin Westlake
5.Miami Catholic

July 6-Game #5

2.Montverde
10.Bentonville Christian

July 6-Game #6

3.Naples
6.Wasatch

Round 3

July 7-Game #7

1.IMG
5.Miami Catholic

July 7-Game #8

2.Montverde
3.Naples

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.IMG 2
2.Montverde 1 

Final Four/Championship Bracket

Final Four
Naples,FL

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal 2
1.OKC Prep 

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.La Lumiere 2
1.IMG 1

Championship/Final
Naples,FL

July 17, 18, 19 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal 2
1.La Lumiere 1

Champion: 1.Episcopal 2-1

Categories
High School Throwball

2021 High School Throwball Off-Season Regionals: July 18 Bracket Update

Bracket:

South Region (Little Rock,AR)
Host: Episcopal Collegiate School

Round 1

July 5-Game #1

8.Fort Myer’s Day
9.Nashville Prep

July 5-Game #2

7.Miami Central
10.Columbia

Round 2

July 6-Game #3

1.Episcopal
8.Fort Myer’s Day

July 6-Game #4

4.New Orleans
5.Louisville Catholic

July 6-Game #5

2.LA Prep
7.Miami Central 

July 6-Game #6

3.Highland Park
6.Cottonwood Prep

Round 3

July 7-Game #7

1.Episcopal
4.New Orleans

July 7-Game #8

2.LA Prep
3.Highland Park

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.Episcopal 2
2.LA Prep

West Region (Oklahoma City,OK)
Host: Oklahoma City Preparatory School

Round 1

July 5-Game #1

8.Seattle West
9.Eugene Catholic

July 5-Game #2

7.Portland Prep
10.Orange Lutheran

Round 2

July 6-Game #3

1.OKC Prep
8.Seattle West

July 6-Game #4

4.Bishop Gorman
5.Southern New York

July 6-Game #5

2.Hillcrest Prep
7.Portland Prep

July 6-Game #6

3.Sunrise Christian
6.Fe Episcopal

Round 3

July 7-Game #7

1.OKC Prep
4.Bishop Gorman

July 7-Game #8

2.Hillcrest Prep
6.Fe Episcopal

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.OKC Prep 2
2.Hillcrest Prep 1

Midwest Region (La Porte,IN)
Host: La Lumiere Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Brewster
9.Chino Hills

July 5-Game #2

7.Seattle East
10.Benton 

Round 2

July 6-Game #3

1.La Lumiere
8.Chino Hills

July 6-Game #4

4.Spring Lake
5.Spire

July 6-Game #5

2.Oak Hill
7.Seattle East

July 6-Game #6

3.Bishop Dunne 
6.Huff LR

Round 3

July 7-Game #7

1.La Lumiere
4.Spring Lake

July 7-Game #8

2.Oak Hill
3.Bishop Dunne

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.La Lumiere 2
3.Bishop Dunne 1

East Region (Bradenton,FL)
Host: IMG Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Northern New York
9.Orlando Christian Prep

July 5-Game #2

7.Atlanta Christian
10.Bentonville Christian

Round 2

July 6-Game #3

1.IMG 
9.Orlando Christian Prep

July 6-Game #4

4.Austin Westlake
5.Miami Catholic

July 6-Game #5

2.Montverde
10.Bentonville Christian

July 6-Game #6

3.Naples
6.Wasatch

Round 3

July 7-Game #7

1.IMG
5.Miami Catholic

July 7-Game #8

2.Montverde
3.Naples

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.IMG 2
2.Montverde 1 

Final Four/Championship Bracket

Final Four
Naples,FL

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal 2
1.OKC Prep 

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.La Lumiere 2
1.IMG 1

Championship/Final
Naples,FL

July 17, 18, 19 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal
1.La Lumiere 1

Categories
High School Throwball

2021 High School Throwball Off-Season Regionals: July 15 Bracket Update

Bracket:

South Region (Little Rock,AR)
Host: Episcopal Collegiate School

Round 1

July 5-Game #1

8.Fort Myer’s Day
9.Nashville Prep

July 5-Game #2

7.Miami Central
10.Columbia

Round 2

July 6-Game #3

1.Episcopal
8.Fort Myer’s Day

July 6-Game #4

4.New Orleans
5.Louisville Catholic

July 6-Game #5

2.LA Prep
7.Miami Central 

July 6-Game #6

3.Highland Park
6.Cottonwood Prep

Round 3

July 7-Game #7

1.Episcopal
4.New Orleans

July 7-Game #8

2.LA Prep
3.Highland Park

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.Episcopal 2
2.LA Prep

West Region (Oklahoma City,OK)
Host: Oklahoma City Preparatory School

Round 1

July 5-Game #1

8.Seattle West
9.Eugene Catholic

July 5-Game #2

7.Portland Prep
10.Orange Lutheran

Round 2

July 6-Game #3

1.OKC Prep
8.Seattle West

July 6-Game #4

4.Bishop Gorman
5.Southern New York

July 6-Game #5

2.Hillcrest Prep
7.Portland Prep

July 6-Game #6

3.Sunrise Christian
6.Fe Episcopal

Round 3

July 7-Game #7

1.OKC Prep
4.Bishop Gorman

July 7-Game #8

2.Hillcrest Prep
6.Fe Episcopal

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.OKC Prep 2
2.Hillcrest Prep 1

Midwest Region (La Porte,IN)
Host: La Lumiere Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Brewster
9.Chino Hills

July 5-Game #2

7.Seattle East
10.Benton 

Round 2

July 6-Game #3

1.La Lumiere
8.Chino Hills

July 6-Game #4

4.Spring Lake
5.Spire

July 6-Game #5

2.Oak Hill
7.Seattle East

July 6-Game #6

3.Bishop Dunne 
6.Huff LR

Round 3

July 7-Game #7

1.La Lumiere
4.Spring Lake

July 7-Game #8

2.Oak Hill
3.Bishop Dunne

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.La Lumiere 2
3.Bishop Dunne 1

East Region (Bradenton,FL)
Host: IMG Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Northern New York
9.Orlando Christian Prep

July 5-Game #2

7.Atlanta Christian
10.Bentonville Christian

Round 2

July 6-Game #3

1.IMG 
9.Orlando Christian Prep

July 6-Game #4

4.Austin Westlake
5.Miami Catholic

July 6-Game #5

2.Montverde
10.Bentonville Christian

July 6-Game #6

3.Naples
6.Wasatch

Round 3

July 7-Game #7

1.IMG
5.Miami Catholic

July 7-Game #8

2.Montverde
3.Naples

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.IMG 2
2.Montverde 1 

Final Four/Championship Bracket

Final Four
Naples,FL

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal 2
1.OKC Prep 

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.La Lumiere 2
1.IMG 1

Championship/Final
Naples,FL

July 17, 18, 19 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal
1.La Lumiere

Categories
High School Throwball

2021 High School Throwball Off-Season Regionals: July 14 Bracket Update

Bracket:

South Region (Little Rock,AR)
Host: Episcopal Collegiate School

Round 1

July 5-Game #1

8.Fort Myer’s Day
9.Nashville Prep

July 5-Game #2

7.Miami Central
10.Columbia

Round 2

July 6-Game #3

1.Episcopal
8.Fort Myer’s Day

July 6-Game #4

4.New Orleans
5.Louisville Catholic

July 6-Game #5

2.LA Prep
7.Miami Central 

July 6-Game #6

3.Highland Park
6.Cottonwood Prep

Round 3

July 7-Game #7

1.Episcopal
4.New Orleans

July 7-Game #8

2.LA Prep
3.Highland Park

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.Episcopal 2
2.LA Prep

West Region (Oklahoma City,OK)
Host: Oklahoma City Preparatory School

Round 1

July 5-Game #1

8.Seattle West
9.Eugene Catholic

July 5-Game #2

7.Portland Prep
10.Orange Lutheran

Round 2

July 6-Game #3

1.OKC Prep
8.Seattle West

July 6-Game #4

4.Bishop Gorman
5.Southern New York

July 6-Game #5

2.Hillcrest Prep
7.Portland Prep

July 6-Game #6

3.Sunrise Christian
6.Fe Episcopal

Round 3

July 7-Game #7

1.OKC Prep
4.Bishop Gorman

July 7-Game #8

2.Hillcrest Prep
6.Fe Episcopal

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.OKC Prep 2
2.Hillcrest Prep 1

Midwest Region (La Porte,IN)
Host: La Lumiere Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Brewster
9.Chino Hills

July 5-Game #2

7.Seattle East
10.Benton 

Round 2

July 6-Game #3

1.La Lumiere
8.Chino Hills

July 6-Game #4

4.Spring Lake
5.Spire

July 6-Game #5

2.Oak Hill
7.Seattle East

July 6-Game #6

3.Bishop Dunne 
6.Huff LR

Round 3

July 7-Game #7

1.La Lumiere
4.Spring Lake

July 7-Game #8

2.Oak Hill
3.Bishop Dunne

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.La Lumiere 2
3.Bishop Dunne 1

East Region (Bradenton,FL)
Host: IMG Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Northern New York
9.Orlando Christian Prep

July 5-Game #2

7.Atlanta Christian
10.Bentonville Christian

Round 2

July 6-Game #3

1.IMG 
9.Orlando Christian Prep

July 6-Game #4

4.Austin Westlake
5.Miami Catholic

July 6-Game #5

2.Montverde
10.Bentonville Christian

July 6-Game #6

3.Naples
6.Wasatch

Round 3

July 7-Game #7

1.IMG
5.Miami Catholic

July 7-Game #8

2.Montverde
3.Naples

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.IMG 2
2.Montverde 1 

Final Four/Championship Bracket

Final Four
Naples,FL

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal 2
1.OKC Prep

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.La Lumiere 1
1.IMG 1

Championship/Final
Naples,FL

July 17, 18, 19 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal
Regional Winner/Regional Winner

Categories
High School Throwball High School Throwball Recruiting

2023 TN 50: July rankings

1.MJ Monk (1SG) Bentonville,AR (Episcopal) Undecided
2.Nao Ugor (1PG) Nigeria,Africa (Montverde) Undecided
3.VJ Justice (1PF) Ft. Lauderdale,FL (LA Prep) Undecided
4.Christian Duval (2PG) New Castle,DE (IMG) Undecided
5.Zion Payne (3PG) Toledo,OH (Toledo) Undecided
6.Kevin Gill (1SF) Chino Hills,CA (Chino Hills) Undecided
7.Kris Knox (2SF) Phoenix,AZ (Hillcrest Prep) Undecided
8.Aaron Jones (4PG) Atlanta,GA (Atlanta Christian) Undecided
9.Ned Nelson (1Goalie) North Little Rock,AR (CAC) Undecided
10.Bill Nix (1C) Seattle,WA (Seattle East) Undecided
11.Nate Oliver (2PF) Bronx,NY (Northern New York) Undecided
12.Malachi Altman (3SF) Oklahoma City,OK (OKC Prep) Undecided
13.John Williams (2C) Kirksville,MO (Kirksville) Committed:Missouri
14.Alex Little (3C) Oxford,MS (Oxford) Undecided
15.EJ Hurst (2SG) Cherokee Vlg.,VA (Oak Hill) Undecided
16.Luke Ervin (4SF) South Bend,IN (South Bend Catholic) Committed:Notre Dame
17.Victor Moore (5SF) Dallas,TX (Bishop Dunne) Undecided
18.AJ Richardson (6SF) Los Angeles,CA (LA Prep) Undecided
19.Greg Newman (4C) Bradenton,FL (IMG) Undecided
20.Clark Wallace (5PG) Durham,NC (La Lumiere) Undecided
21.Fred Walton (2Goalie) Oklahoma City,OK (OKC Prep) Undecided
22.Theo Moore (7SF) Palo Alto,CA (Palo Alto) Undecided
23.Chris Lee (3Goalie) El Paso,TX (El Paso) Undecided
24.Tevin Jackson (3SG) Fort Myer’s,FL (Fort Myer’s Day) Undecided
25.Howard Johnson (5C) Fargo,ND (Fargo) Undecided
26.Quinton Thompson (8SF) Orlando,FL (Montverde) Undecided
27.Anthony Mills (6C) Louisville,KY (Louisville Catholic) Undecided
28.Christian Taylor (9SF) Chicago,IL (Prep) Undecided
29.Ashton West (6PG) Portland,OR (Portland Prep) Undecided
30.Weston Weaver (10SF) Washington DC (Washington DC) Undecided
31.Andrew Daymon (3Goalie) Las Vegas,NV (Bishop Gorman) Undecided
32.Reed Raymond (4SG) Asheville,NC (Huff NC) Undecided
33.Devin Alexander (7PG) Jacksonville,FL (Spire Institute) Undecided
34.Robert Jenkins (5SG) Tallahassee,FL (Tallahassee) Undecided
35.Dee Edmunds (11SF) Spring Lake,MI (Spring Lake) Undecided
36.Alex Edwards (6SG) Atlanta,GA (Atlanta Christian) Undecided
37.Rex Blackmon (4Goalie) Austin,TX (Austin Westlake) Undecided
38.John Porter (8PG) Miami,FL (Miami Central) Undecided
39.Benton Elson (12SF) Madison,WI (Madison) Undecided
40.Luke Williams (7SG) Portland,OR (Portland Prep) Undecided
41.Andrew Collins (5Goalie) High Point,NC (High Point) Undecided
42.Fred Edwards (9PG) Fort Worth,TX (Fort Worth) Undecided
43.Houston Wells (7C) Charleston,SC (Charleston) Undecided
44.Anthony Wilson (13SF) Lawrence,KS (Cottonwood Prep) Undecided
45.Alexander Mills (8C) Madison,WI (Madison) Committed: Wisconsin
46.Andy Pallette (6Goalie) Mouth of Wilson,VA (Oak Hill) Undecided
47.Jonathan Clark (3PF) Durham,NC (Durham) Committed: Duke
48.Anakin Edwards (10PG) Palo Alto,CA (Palo Alto) Undecided
49.Sean Huff (14SF) Miami,FL (Miami Catholic) Undecided
50.Eli Jones (7Goalie) Des Moines,IA (Des Moines) Undecided

Categories
High School Throwball

2021 High School Throwball Off-Season Regionals: July 13 Bracket Update

Bracket:

South Region (Little Rock,AR)
Host: Episcopal Collegiate School

Round 1

July 5-Game #1

8.Fort Myer’s Day
9.Nashville Prep

July 5-Game #2

7.Miami Central
10.Columbia

Round 2

July 6-Game #3

1.Episcopal
8.Fort Myer’s Day

July 6-Game #4

4.New Orleans
5.Louisville Catholic

July 6-Game #5

2.LA Prep
7.Miami Central 

July 6-Game #6

3.Highland Park
6.Cottonwood Prep

Round 3

July 7-Game #7

1.Episcopal
4.New Orleans

July 7-Game #8

2.LA Prep
3.Highland Park

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.Episcopal 2
2.LA Prep

West Region (Oklahoma City,OK)
Host: Oklahoma City Preparatory School

Round 1

July 5-Game #1

8.Seattle West
9.Eugene Catholic

July 5-Game #2

7.Portland Prep
10.Orange Lutheran

Round 2

July 6-Game #3

1.OKC Prep
8.Seattle West

July 6-Game #4

4.Bishop Gorman
5.Southern New York

July 6-Game #5

2.Hillcrest Prep
7.Portland Prep

July 6-Game #6

3.Sunrise Christian
6.Fe Episcopal

Round 3

July 7-Game #7

1.OKC Prep
4.Bishop Gorman

July 7-Game #8

2.Hillcrest Prep
6.Fe Episcopal

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.OKC Prep 2
2.Hillcrest Prep 1

Midwest Region (La Porte,IN)
Host: La Lumiere Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Brewster
9.Chino Hills

July 5-Game #2

7.Seattle East
10.Benton 

Round 2

July 6-Game #3

1.La Lumiere
8.Chino Hills

July 6-Game #4

4.Spring Lake
5.Spire

July 6-Game #5

2.Oak Hill
7.Seattle East

July 6-Game #6

3.Bishop Dunne 
6.Huff LR

Round 3

July 7-Game #7

1.La Lumiere
4.Spring Lake

July 7-Game #8

2.Oak Hill
3.Bishop Dunne

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.La Lumiere 2
3.Bishop Dunne 1

East Region (Bradenton,FL)
Host: IMG Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Northern New York
9.Orlando Christian Prep

July 5-Game #2

7.Atlanta Christian
10.Bentonville Christian

Round 2

July 6-Game #3

1.IMG 
9.Orlando Christian Prep

July 6-Game #4

4.Austin Westlake
5.Miami Catholic

July 6-Game #5

2.Montverde
10.Bentonville Christian

July 6-Game #6

3.Naples
6.Wasatch

Round 3

July 7-Game #7

1.IMG
5.Miami Catholic

July 7-Game #8

2.Montverde
3.Naples

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.IMG 2
2.Montverde 1 

Final Four/Championship Bracket

Final Four
Naples,FL

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal 1
1.OKC Prep

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.La Lumiere
1.IMG 1

Championship/Final
Naples,FL

July 17, 18, 19 (If necessary, best two out of three game series)

Regional Winner/Regional Winner
Regional Winner/Regional Winner

Categories
High School Throwball

2021 High School Throwball Off-Season Regionals: July 11 Bracket Update

Bracket:

South Region (Little Rock,AR)
Host: Episcopal Collegiate School

Round 1

July 5-Game #1

8.Fort Myer’s Day
9.Nashville Prep

July 5-Game #2

7.Miami Central
10.Columbia

Round 2

July 6-Game #3

1.Episcopal
8.Fort Myer’s Day

July 6-Game #4

4.New Orleans
5.Louisville Catholic

July 6-Game #5

2.LA Prep
7.Miami Central 

July 6-Game #6

3.Highland Park
6.Cottonwood Prep

Round 3

July 7-Game #7

1.Episcopal
4.New Orleans

July 7-Game #8

2.LA Prep
3.Highland Park

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.Episcopal 2
2.LA Prep

West Region (Oklahoma City,OK)
Host: Oklahoma City Preparatory School

Round 1

July 5-Game #1

8.Seattle West
9.Eugene Catholic

July 5-Game #2

7.Portland Prep
10.Orange Lutheran

Round 2

July 6-Game #3

1.OKC Prep
8.Seattle West

July 6-Game #4

4.Bishop Gorman
5.Southern New York

July 6-Game #5

2.Hillcrest Prep
7.Portland Prep

July 6-Game #6

3.Sunrise Christian
6.Fe Episcopal

Round 3

July 7-Game #7

1.OKC Prep
4.Bishop Gorman

July 7-Game #8

2.Hillcrest Prep
6.Fe Episcopal

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.OKC Prep 2
2.Hillcrest Prep 1

Midwest Region (La Porte,IN)
Host: La Lumiere Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Brewster
9.Chino Hills

July 5-Game #2

7.Seattle East
10.Benton 

Round 2

July 6-Game #3

1.La Lumiere
8.Chino Hills

July 6-Game #4

4.Spring Lake
5.Spire

July 6-Game #5

2.Oak Hill
7.Seattle East

July 6-Game #6

3.Bishop Dunne 
6.Huff LR

Round 3

July 7-Game #7

1.La Lumiere
4.Spring Lake

July 7-Game #8

2.Oak Hill
3.Bishop Dunne

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.La Lumiere 2
3.Bishop Dunne 1

East Region (Bradenton,FL)
Host: IMG Academy

Round 1

July 5-Game #1

8.Northern New York
9.Orlando Christian Prep

July 5-Game #2

7.Atlanta Christian
10.Bentonville Christian

Round 2

July 6-Game #3

1.IMG 
9.Orlando Christian Prep

July 6-Game #4

4.Austin Westlake
5.Miami Catholic

July 6-Game #5

2.Montverde
10.Bentonville Christian

July 6-Game #6

3.Naples
6.Wasatch

Round 3

July 7-Game #7

1.IMG
5.Miami Catholic

July 7-Game #8

2.Montverde
3.Naples

Regional Final

July 8, 9, 10 (If necessary, best two out of three game series)-Games #9,10,11

1.IMG 2
2.Montverde 1 

Final Four/Championship Bracket

Final Four
Naples,FL

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.Episcopal
1.OKC Prep

July 12, 13, 14 (If necessary, best two out of three game series)

1.La Lumiere
1.IMG

Championship/Final
Naples,FL

July 17, 18, 19 (If necessary, best two out of three game series)

Regional Winner/Regional Winner
Regional Winner/Regional Winner